Jana Holomková

Jana Holomková (38 rokov)

vysoký tlak
bolesť kĺbov
únava
predtým
predtým
-33 Kg
potom
potom

Dlho, priam celé roky som sa pokúšala schudnúť rôznymi diétami, niekedy dokonca až hladovaním, ale veľmi rýchlo ma to omrzelo a vrátila som sa do starých kolají a kilá čo som hladovaním schudla, boli rýchlo naspäť viacnásobne.

Takto to bolo niekoľkokrát, už som bola zúfalá a nevedela som ako sa zbaviť váhy a hlavne zdravotných problémov, ktoré postupne pribúdali. Od vysokého tlaku, bolesti kolien, hlavy až po celkovú únavu. Na internete som objavila reklamu na Svet zdravia.

Išla som tam s pocitom, veď vypočujem si nejaké rozprávočky o chudnutí. Prvý vstup do Sveta zdravia si pamätám ako dnes. Po odvážení som išla k špecialistke, kde som s hrôzou zistila v akom zlom stave sa nachádzam. Môj metabolický vek 71 rokov skutočne ukázal, čo som sama cítila - že som ako taká starenka.

Keď mi  špecialistka priateľsky vysvetlila, čo všetko ma čaká, zasa som váhala, ale opäť ma niečo nútilo ísť do toho, čo neľutujem dodnes. Nasledoval odber krvi, zistenie aj nejakých zdravotných problémov, dotazník o mojom životnom štýle a stravovaní,  proste komplexná nutričná typológia. Na základe týchto výsledkov som mala vypracovaný jedálniček na mieru.

Hmm, boli to zvrátené pocity a myšlienky typu: Čoo?? Ja mám vypiť toľko vody? Nemám jesť potraviny, ktoré zbožňujem?? Že môjmu organizmu nevyhovuje napríklad kyslá kapusta? Veď z tej sa predsa chudne! Rezne, segedínsky guláš? A mnohé iné potraviny a nápoje... Ako zvládnem jesť 5x denne v pravidelnom čase pri mojej práci?

Špecialistka ma ale povzbudila a povedala, že je to síce na prvý pohľad náročné, ale vraj si zvyknem, ak budem chcieť a ona mi pritom pomôže, čo sa aj stalo. Taktiež tam boli potraviny, ku ktorým som ani zďaleka nemala vybudovaný žiadny vzťah, vrátane ovocia a zeleniny.

Cez to všetko som sa na zmenu stravovania odhodlala. A pomocou špecialistky, podpory rodiny, priateľov a kolegov som sa do toho pustila s odhodlaním, že to zvládnem. A zvládla som to priam nad moje očakávania.

Hoci cieľ som mala schudnúť aspoň 30 kg, s hrdosťou môžem povedať, že som schudla 34 kíl za rok, bez akéhokoľvek hladovania a stresov, pominuli všetky zdravotné problémy, energiu mám na rozdávanie, proste celkovo som začala pozitívnejšie pozerať na svet. Môj život bola jedna veľká zmena. Zmenila som šatník, okrem ponožiek mi zo starých XXL vecí, neostalo nič, môžem si kúpiť čo sa mne páči, nie čo mi je dobré, keďže moja veľkosť sa teraz pohybuje medzi S-M.

Postupne som si začala pripravovať jedlá, o ktorých som ako laik nemala ani poňatia, niečo mi chutilo, niečo nie, ale naučila som sa to pripravovať tak, aby som cítila rozdiel v stravovaní čo najmenej, čo sa mi aj podarilo. Potraviny som si obľúbila a ani mi nejak nepríde, že sa stravujem inak ako predtým.

Všetko čo som pila a jedla som si zapisovala do jedálničkového zošitka. Pomocou neho mi špecilaistka pri pravidelných kontrolách vedela povedať a poradiť, čo mám jesť, aké zloženie stravy, pretože zo začiatku som často jedla celý deň len sacharidy, takmer žiadne bielkoviny, na druhý deň zasa žiadne sacharidy, čo tiež nie je dobré.

Špecialistka mi poradila vhodnú náhradu mojich obľúbených maškŕt. Mala som aj rôzne chúťky najmä na sladké, výrazné chuťové jedlá, chrumkavé hranolky, čo som si aj občas dala, ale všetky prehrešky som poctivo zapisovala. Moja špecilalistka Veronika nebola síce nadšená mojím maškrtením, ale hneď mi vedela poradiť inú vhodnú náhradu maškŕt. Takže som potom chúťky zvládala lepšie pri pomyslení, že sa stravujem zdravo a nepokazím si to neuváženým maškrtením.

Taktiež som si tam mala písať ako cvičím počas zmeny stravovania. Keď videla špecialistka, že vôbec necvičím, snažila sa ma nejak navnadiť na cvičenie, čo sa jej zo začiatku nedarilo, stále som mala nejaké výhovorky. Časom, keď som niečo zhodila, moja lenivosť ustúpila. Dohodli sme sa nakoniec, že mi aspoň vo fitku ukáže cviky na doma. Ani neviem ako ma to začalo baviť, i keď začiatky tiež nič moc. Ale na kontrolách som zistila, že cvičenie mi veľmi prospieva.

Kilá aj centimetre išli dolu lepšie, dokonca čím mám väčšiu záťaž v cvičení, tým mám viac energie.  Na cvičenie vo fitku sa teraz teším, myslím že som sa v hodinu dvanástej dostala do tých najlepších rúk špecialistky a osobnej trénerky v jednom - Veroniky Hanákovej, ktorej sa chcem aj touto cestou úprimne poďakovať, pretože naozaj v nej som našla veľkú oporu a pomoc, bez ktorej by som nebola tam kde som teraz.

Na moje prekvapenie chudla som aj cez sviatky. Vianoc som sa obávala, bola to pre mňa skúška ohňom, buď prebehnem alebo zhorím. Ale ja som prešla, s menšími prehreškami, ale nedám si na Vianoce nejaký ten koláčik? Všetko ale s mierou. Napriek tomu som schudla medzi sviatkami  1,70 kg.

Svet zdravia ma oslovil najmä priateľskými rozhovormi a radami, špecialistky, ktoré ma naplnili optimizmom, naozaj diskrétnym prostredím, presvedčila som sa, že čo ponúkajú sa dá zvládnuť. Momentálne som v stave udržovania si váhy, v ktorom mienim pokračovať, nechcem spraviť neuvážené kroky, samozrejme, že občas si dám aj bežné jedlá ale všetko s mierou, veľmi rýchlo si rozmyslím kedy mi bude lepšie, či teraz keď mám dá sa povedať celý život vysnívanú postavu, alebo predtým keď som mala neforemnú postavu s množstvom problémov. 

 Ľudia sa ma často pýtajú, ako som schudla, čo som preto robila, kam som kvôli tomu chodila, dokonca niektorí si neodpustili komentáre rôzneho charakteru, väčšina ale v dobrom. Povzbudzujú ma, no nájdu sa medzi nimi aj závistlivci, čo ale nechcú nič pre seba spraviť a potrebujú to. Spomeniem aspoň jeden. „Už nechudni, deprimuješ všetkých tučných ľudí!“ - tak, aby som ich nedeprimovala, všetkým deprimovaným zúfalcom odporúčam. Všetko ale musia mať premyslené v hlave.

Prvým krokom aby sa dostali tam kam chcú je rozhodnutie, že nezostanú tam kde sú. Nikdy nie je neskoro začať, musia sa vzchopiť a navštíviť bez hanby a predsudkov  špecialistov,  kde im radi pomôžu a poradia ako stratiť kilá, centimetre, ale získať zdravie, energiu, optimistickú náladu a pozitívne myslenie.

Týmto sa chcem zároveň poďakovať celému kolektívu Sveta zdravia v Bratislave na Trenčianskej ulici, no najmä už niekoľkokrát spomínanej mojej výživovej poradkyni Veronike Hanákovej, za jej rady, pomoc, povzbudzovanie a neskutočnú trpezlivosť. Urobila zo mňa celkom iného človeka s krajším pohľadom na život. Prajem jej veľa nadmieru spokojných klientov, ako som ja.


* Výsledky klientov prezentované na webe nie sú typické. Výsledky každého klienta sú individuálne. Vždy záleží na prístupe klientov a dodržiavanie navrhnutých odporúčaní od našich špecialistov.